Romeo a Julie

Pozor! Jít za svými sny může být smrtelně nebezpečné! A proto vzhůru na cestu!

Jací blázni jsou ti lidé!

Režie: Michal Ston, Jana Wertigová

Dramaturgie: Michal Ston

Výprava: Hana Stonová Prančlová, Michal Ston

Světelný design: Jan Strnad

Hudba: Jonáš Špaček, Thursday Blacknight

Choreografie šermu: Roman Beneš

Produkční spolupráce: Jan Pirgl

Grafický design: Hana Stonová Prančlová, Jan Pirgl

Výroba: Jan Pirgl starší,Vlastimil Prančl, Ivo Jelínek, Hana Stonová Prančlová

Délka: 150 min., přestávka

LZE OBJEDNAT

Premiéry: 27. 11. 2018, 11.12. 2018

Od počátku sezóny 2017/2018 připravoval Teátr Vaštar inscenaci slavného lyrického dramatu Williama Shakespeara Romeo a Julie. V realizačním týmu je krom tří členů souboru dalších devět hereckých hostů, z nichž jeden je také autorem hudby. Tým potom doplňuje světelný designér.

Soubor tvoří  jednak plzeňští středoškolští a vysokoškolští studenti, jednak kolegové pedagogové a plzeňští divadelní nadšenci. Věkově se tato skupina pohybuje v rozmezí od 16. do 43. let. Jedná se tedy o skupinu s nejrůznější životní, profesní, divadelní zkušeností. A to byla také základní devíza, základní předpoklad naší společné práce, našeho přístupu k Shakespearově tragédii.

 Náš Romeo a Julie je samozřejmě tragédií o lásce. Je ovšem především o tom, co doopravdy znamená někoho milovat – a jde nám ovšem stejně o lásku mileneckou – partnerskou, jako třeba o lásku rodičovskou….

 Zásadním tématem, které chceme předat, je pro nás v současné celospolečenské a celosvětové situaci problematika opravdové, vnímavé lidské komunikace, naší (ne)schopnosti a především (ne)ochoty si porozumět, vnímat jeden druhého s jeho odlišnostmi, jinými názory. Zásadní konflikt v Romeovi a Julii tak shledáváme spíše než mezi dvěma prastarými rody, mezi lidmi různých názorů, sociálního postavení a životních zkušeností, mezi partnery, mezi rodiči a jejich dospívajícím dětmi.

 Apel na nutnost snahy o lidské dorozumění se, na schopnost řešení konfliktů, nám přijde naprosto zásadní právě v dnešní době, kdy se naše společnost prakticky na všech úrovních nesmiřitelně rozděluje, odcizuje, ve svatém přesvědčení o své pravdě zakopává ve svých pozicích. A především není schopna a ochotna naslouchat druhé straně, opravdově, bez předsudků ji vnímat.

Královna Mab: Barbora Sosnová

Julie: Žofie Blechová

Romeo: Lukáš Plescher

Mercuzio: Jakub Jelínek

Benvolio: Adam Šmucr

Tybalt: Aleš Klimeš nebo Ondřej Sosna

Chůva: Jana Wertigová

Paní Capuletová: Hana Stonová Prančlová

Paris: Jonáš Špaček

Otec Lorenzo, Montek a další velcí chlapi: Tomáš Bílek

Capulet a další velcí chlapi: Michal Ston